“Mit mívelt Isten?”: egy üzenet, amely átformálta a világot.
Ez volt Samuel Morse első üzenete 1844-ben, melyet elektromos úton továbbítottak Washingtonból Baltimore területi távirati irodájába. A kommunikáció ezzel gyorsabb lett, mint valaha és az internet megjelenése maximum annyira tűnik fontosnak mellette, mint manapság a legújabb iPhone-é. Az igazi innováció viszont nem maga a morzekód volt, hanem hogy lehetővé tett egy minden korábbinál hatékonyabb kommunikációt. A technológia időközben változott, de maga a feladat — az egyszerű, megbízható, gyors kommunikáció — ugyanaz maradt.
Napjainkban hasonló folyamatoknak lehetünk tanúi. Ahogy a kommunikáció használható lett azok számára is, akik nem ismerték a morzét, a mai szoftveres termékek és szolgáltatások is ugyanúgy fejlődnek, pedig nem tud mindenki programozni.
Nem kell mindenkinek autószerelőnek lennie
Naponta találkozunk cikkekkel, melyek olyan kérdéseket vetnek fel, hogy egy designernek, vagy egy iskolás gyereknek meg kell-e tanulnia kódolni. Eközben egy olyan jövőnek, ahol mindenki tud programozni, pont annyi értelme van, mint annak, ahol autószerelőnek kell lenned, hogy autót vezethess.
Jobb, ha az ember kihasználhatja a technológiák erejét programozói tudás nélkül is.
Ahogy Jeff Atwood megjegyezte: Amikor azt mondják: „Mindenkinek meg kéne tanulnia programozni”, pusztán azt hallom hogy visszafelé haladunk abba a korba, amikor programozónak kellett lenned ahhoz, hogy használni tudj egy számítógépet.”
Az üzlet demokratizálása
Korábban, aki C-ben programozott, értenie kellett ahhoz, hogyan használja és szabadítja fel a gép a memóriát. Ha ezt nem értetted, az memóriaszivárgáshoz és a program összeomlásához vezetett.
Mióta kijöttek az olyan nyelvek, mint a Python vagy a Ruby, nem hogy a memória miatt, de még a változók típusa miatt sem kell aggódni. Valami más, misztikus folyamatok megoldották ezeket a problémákat.
Jobb programozó lehet belőled, ha ismered a memóriakiosztás folyamatát, de ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek tudnia kell ahhoz, hogy elsajátítsa a programozás alapjait. Olyan ez, mint a digitális fényképezőgép megjelenése, mely demokratizálta a fényképészetet. Az emberek anélkül készíthetnek fotókat, hogy a fókusz, vagy a megvilágítás miatt aggódniuk kellene.
Manapság a digitális fényképezőgépek és okostelefonok világában bárki korlátlan számban készíthet fotókat, mindezt elhanyagolható költségekkel. Ez több száz új technológiát és céget teremtett: a Flickr-től az Instagramig. A fotózás képessége és eszközei most már nem csupán néhány kiválasztott részére, hanem a tömegek számára is elérhető.
Mindennapi problémák megoldása kóddal
A kódmentes jövő első jeleit már most is láthatjuk. Vegyük például a Wordpresst. Előtte nagyon nehéz volt összerakni egy weboldalt, különböző ismeretekre volt szükség: webszerverek, backend adatbázisok és front-end konfigurációk ismetetére.A WordPress létrehozott egy terméket, mellyel bárki könnyedén készíthet egy weboldalt programozási ismeretek nélkül is. Az emberek a megoldandó feladatra koncentrálhatnak, nem pedig a számtalan technológiára, amelyek az oldal megírásához és működtetéséhez szükségesek.
Ugyanez a helyzet a Dropbox-szal. Korábban, egy felhőalapú tárhely eléréséhez pl. az Amazon Web Services' S3-al egy API-n, majd később az AWS felhasználói konzolján keresztül kellett kommunikálni. Azután jött a Dropbox, amely egy egyszerű 'drag and drop' műveletté egyszerűsítette a folyamatot, szinkronizálva mappáinkat az összes eszközünkön.
Megfigyelhetjük a trendet olyan termékeken is, mint a Dexter, ahol felhasználók készíthetnek appokat, Javascript kódot tartalmazó modulok behúzogatásával. A lenti példában láthatjuk, hogy használhatunk egy könyvjelzőt triggerként egy app létrehozásához, amely SMS-ben küld URL-t a telefonunkra.
A Dexterrel előre legyártott modulokból, bármiféle nyelv ismerete nélkül készíthetünk appokat.
Minden példa kulcsa egy interfész, amellyel a felhasználók könnyedén használhatják a mögöttes technológiákat. Az olyan mindennapi feladatok, mint a fájlok biztonságos tárolása, vagy egy website létrehozása, már szinte mindenféle képzettség nélkül kivitelezhető.
A programozók, interfészek készítésével lehetőséget adhatnak az embereknek, hogy még több értéket nyújtsanak termékeikkel azoknak is, akik nem tudnak programozni. Ebben rejlik a kód többszöröző ereje.
A technológia fejlődik, problémák pedig mindig lesznek
Mindig lesz igény profi programozókra, ahogyan profi autószerelőkre is. Viszont afelé kell haladnunk, hogy megkönnyítsük ezen termékek használatát, és ne kelljen a programozást használni mindennapi problémák megoldására. Ezt a posztot is a távoli közönséghez kell eljuttatnunk, mégsem morzekódban tesszük.
(Forrás)
***
Ha Te is kreatív, kihívásokkal teli mérnök állást keresel minőségi munkáltatónál, jó helyen jársz, mert a Schönherz Bázis épp azért jött létre, hogy Neked segítsen.
Gyere, nézz szét aktuális állásaink között!